KESKUSTELUT > MUUT AIHEET > KRAKAN KIOSKI 6

12570. Krakan kioski 6

kravattimies19.6.2026 klo 10:11
Tätä kannatti seurata ihan loppuun saakka.

MM-kisoissa kolme maalia täyden 90 minuutin jälkeen.

Sveitsi-Bosnia ja Hertsegovina 4-1

74' 1-0 Johan Mazambi (SUI)

84' 2-0 Ruben Vargas (SUI)

90' 3-0 Johan Mazambi (SUI)

90+3' 3-1 Ermin Mahmic (BIH)

90+7' 4-1 Granit Xhaka (SUI)
2. kravattimies5.7.2026 klo 02:56
Kumihimo

Se on perinteistä japanilaista punontaa.

Esimerkkinä kahdeksasta eri värisestä langasta voi punoa helposti. Istu lattialle. Edessäsi on pieni pyöreä pöytä, jossa keskellä on ympyräinen aukko. Lankarullat roikkuvat. Vuoron perään valitset tietyn langan ja rupeat punomaan.
3. kravattimies14.7.2026 klo 04:09
Kysyin ajankohtaisen kysymyksen älykoneelta:

Kuinka moni vuoden 2026 jalkapallon MM-kisajoukkueen ranskalaisista pelaajista ei ole syntynyt Ranskassa? Myös kolme muuta jäljellä olevaa joukkuetta?

Vuoden 2026 MM-kisoissa tasan 3 Ranskan 26 pelaajasta on syntynyt maan ulkopuolella: Michael Olise (Englanti), Marcus Thuram (Italia) ja Brice Samba (Kongon tasavalta).

Kolmella muulla välieräjoukkueella – Englannilla, Espanjalla ja Argentiinalla – on seuraava ulkomailla syntyneiden pelaajien jakauma:
Englanti: Vain yksi pelaaja 26 miehen joukkueesta on syntynyt ulkomailla: Marc Guéhi, joka on syntynyt Abidjanissa, Norsunluurannikolla.
Espanja: Joukkueella on yksi merkittävä ulkomailla syntynyt aloittava keskikenttäpelaaja, Aymeric Laporte (syntynyt Ranskassa), sekä enimmäkseen kotimaisia kykyjä.
Argentiina: Joukkue koostuu pääasiassa Argentiinassa syntyneistä pelaajista, eikä joukkueessa ole käytännössä lainkaan ulkomailla syntyneitä pelaajia.
4. kravattimies21.7.2026 klo 03:32
Brisbanen olympialaiset (2032) - Tilanne nyt.

Järjestäjät kamppailevat yksityisen sektorin rahoituksen kanssa.

Suunnitelma keskusta-areenan rakentamiseksi on herättänyt voimakasta yhteisön vastareaktiota, oikeustaisteluita ja jatkuvia mielenosoituksia alkuperäiskansojen ryhmien taholta perintö- ja ympäristövaikutusten vuoksi.

Äskettäin julkaistussa raportissa paljastui 11 000 hotellihuoneen pula. Kysynnän tyydyttämiseksi Brisbanen olisi rakennettava yksi uusi hotelli joka kuukausi ennen kisoja.

Krooninen pula ammattitaitoisista ammattilaisista nostaa rakennuskustannuksia jopa 40 %, ja kilpailu työntekijöistä uhkaa pahentaa nykyistä asuntokriisiä.

Nämähän kisat ovat "talvikisat". Onneksi täällä Brisbanessa talvi kestää vain viisi tai kymmenen minuuttia. Kuulin aamulla radiosta.
5. kravattimies3.8.2026 klo 03:13
(E)UKO KANS MÖKIL

- Mihim mentäs?
- Mentäskö tonne?
- Tonnekko?
- Nii. Tonne lammer rannal.
- Aijokko nä uija?
- Voitasha iha vaa omax ilox vaik uijakki.
- Eix ny ov vähä kylymä?
- Ohase meleko kylymä tääl jääl ilimar rihimakiertämää, mut tuol veesä voitas tareta!
- Tehhäämpä nii. Mut sitte takas löylyihi!
- Selevä.

- Hrr! Ny ollaa takas löylyis.
- Heitäkkö viel yhe kerra. Kahestikki kuhaj jouvat.
- Eijoo mittää kiiruusta, mailav.
- Siese ossaat noit kielijä.
- Mieoo sanaseppoij kute tiijät.
6. Jaska4.8.2026 klo 12:15
Ookko nä Oulusta?
7. kravattimies10.8.2026 klo 04:24
Joo, oon.

Ihmettelen miten joku kone osaa vastata sekunneissa kaikkeen millä tahansa kielellä.

Kauan sitten näin laamoja Ecuadorin ylängöillä NASAn antennien lähellä. Mitä laamat syövät?

Älyn vastaus:

Mikä ihana muisto! Olet luultavasti käynyt NASAn entisessä Quiton observatoriossa, joka sijaitsee Cotopaxi-tulivuoren juurella Ecuadorin ylängöillä. Asema oli toiminnassa muun muassa Apollo-lentojen aikana, ja vanhoissa valokuvissa näkyy usein laamoja laiduntamassa suuren satelliittiantennin taustalla. Laamat ovat märehtijöitä, ja niiden ruoansulatusjärjestelmä on kehittynyt käyttämään hyvin karkeaa ja kuituista kasviravintoa. Mitä laamat syövät luonnossa ja ylängöillä? Karkeaa heinää ja ruohoa: Andien karuilla rinteillä ne syövät pääasiassa kuivaa, sitkeää ylängön ruohoa (kuten ichu-ruohoa). Pensaat ja oksat: Laamat tykkäävät pureskella matalia pensaita, puuvartisia kasveja ja nuoria versoja. Jäkälät ja sammaleet: Hyvin korkeilla ja puuttomilla alueilla (páramo-ekosysteemissä) ne käyttävät hyväkseen myös jäkälää. Mitä laamat syövät kotieläiminä (esim. Suomessa)? Kuiva heinä tai tuore ruoho: Tämä muodostaa noin 60–70 % niiden päivittäisestä ruokavaliosta. Puiden kuori ja lehdet: Laamat rakastavat pureskella puiden oksia, kuorta ja lehtipensaiden hedelmiä. Mineraalit ja vitamiinit: Koska Pohjoismaiden maaperä on erilainen kuin Andien vuoristossa, ne tarvitsevat täällä erityisiä kivennäislisäravinteita. Herkut: Joskus niille voidaan antaa pieniä määriä porkkanoita tai omenoita. Laaman ravinnontarve on vain noin neljännes hevosen ravinnontarpeesta, sillä sen kolmikammioinen mahalaukku puristaa kaikki hyödyt jopa vähäravinteisesta kasvimateriaalista.
8. kravattimies10.8.2026 klo 04:39
Kävin sisällä NASAn entisellä Quiton seurantasemalla. Kaveri otti minusta valokuvan NASAn isojen tietokoneitten luona. Henkilökunta suostui siihenkin. Ensimmäinen ihme oli että pääsimme sisälle.

Äly:
Kuulostaa todella huikealta ja ainutkertaiselta kokemukselta! NASAn Quito Tracking Station Ecuadorissa suljettiin virallisesti jo vuonna 1974, joten siellä vierailu ja vanhojen tietokoneiden näkeminen on melkoinen aikamatka avaruustutkimuksen alkuajoille. Quito-asema oli tärkeä osa NASAn verkostoa Apollo-lentojen ja varhaisten satelliittien aikana.Harvinainen pääsy: Vanhoille laitteistoalueille pääseminen on nykyään todella poikkeuksellista, sillä paikat ovat yleensä suljettuja tai muussa käytössä.Arvokas kuva: Valokuva henkilökunnan luvalla isojen tietokoneiden kanssa on upea historiallinen matkamuisto.
KOMMENTOI

Pakolliset kentät merkitty tähdellä *